Címke: Vöröstoronyi-szoros

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 20.

Közeledünk a Vöröstoronyi-szoroshoz. A Fogarasi-havasok balról, jobbról a havas csúcsok a Szebeni-havasok, előtérben Nagytalmács település.

ERDÉLY – A Vöröstoronyi-szoros

Latorvárnál állítottak föl először vámhivatalt és karantént, majd miután 1773-ban a határt a korábbitól délre húzták meg, mindkét intézmény Lazaretnél működött. 1896-ban épült meg a vasút Porcsesd és a határ közötti, 15 kilométeres szakasza, amely a román államvasutakhoz csatlakozott. 1849. március 16-án és 28-án Ihász Dániel vezette egység meghiúsította Szkarjatyin orosz seregének betörését. Később azonban Alekszandr Nyikolajevics von Lüders az intervenciós csapatok egyik hadseregparancsnoka július 20-án a szoroson keresztül hatolt be Erdélybe.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 19.

A Fogarasi-havasok északi része meredek, magas, nehezen járható. A Hátsó-Árpácska-katlan a hason nevű patak vízgyűjtője.

ERDÉLY – A Fogarasi-havasok

A Fogarasi-havasok a Déli-Kárpátok legmagasabb hegycsoportja, a Kárpátok legnagyobb tömegű kristályos hegysége. Nevét a tőle északra található Fogaras városáról kapta. Északról a Fogarasi-medencével határos, nyugatról a Vöröstorony-szorossal és az ott keresztülfolyó Olt folyóval, délről a Cozia- és Jézer-hegységgel, keleten pedig a Szág- és a Királykő-hegységgel.
Tovább >>

Kárpátok Koronája – Déli-Kárpátok – Ősvárak 2. – A Vöröstoronyi-szorostól a Fogarasi-havasokig

A Balea-vízesés lentről

A Fogarasi-havasok a Balea és környékén

A Vöröstoronyi-szoros  látványosságainak sorát a Kárpátok legnagyobb tömegű kristályos hegysége, a már-már legendássá vált Fogarasi-havasok bemutatásával folytatjuk. A Déli-Kárpátok legmagasabb hegycsoportja 70 km-es hosszúságával, 40 km-es szélességével, mintegy 3000 négyzetkilométeres területével, számos – 2400-2500 méter feletti – csúcsával méltán vívta ki magának a tekintélyes Erdélyi-Alpok címet. Nevét a tőle északra található Fogaras városáról kapta. Északról a Fogarasi-medence öleli, nyugatról a Vöröstorony-szoros határolja az Olt folyóval, délen a Cozia- és Jézer-hegységgel, keleten pedig a Szág- és a Királykő-hegységgel határos.
Tovább >>

Kárpátok Koronája – Déli-Kárpátok – Ősvárak 2. – A Szebeni-havasoktól a Vöröstoronyi-szorosig

A Vöröstoronyi -szoros Nagy-Talmácsnál

A Vöröstoronyi-szoros

A Szebeni-havasok és a Szászföld bemutatása után a Lator-havas csodálatos tájaira kalandozunk el, ahol a patinás Lator várának nyomait is bemutatjuk, mely átvezet bennünket a Vöröstoronyi-szoros festői világába: itt láttatjuk Nagytalmácsot, a Vöröstorony (Bojca) környékét, bemutatjuk a Törttorony, a Latorvár, valamint Arxavia világát.
Tovább >>

Kárpátok Koronája – Déli-Kárpátok – Ősvárak 1. – Transalpin

A Páring-hegységen átvezető Transalpin közelében csillognak a csodálatos tengerszemek, a Piros- és a Mandra-tavak

Transalpin – Király útja

A Páring-hegységben, a Déli-Kárpátok  második legmagasabb hegységében halad ez az út: van olyan pontja, ahol 2145 méteres magasságban találja magát a kiránduló. Vetekszik a Transzfogarasi uttal, sőt túl is haladja azt. A Transzalpin 137 kilométer hosszú, mintegy 3 óra alatt lehet eljutni az egyik végéből a másikba Egy jó része (kb. 30 km) a hegyek gerincén, mintegy 2000 méter magasan halad. Ez a legszebb része: a kígyózó aszfalt felfelé halad,  sok-sok helyen még korlát sincs az út szélén.
Tovább >>