Hónap: 2020 november

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 9.

Alattunk a Gyimesi-szoros - a Csalhó ide is betekint

Erdély – a Gyimesek fölött

Titokzatos vidék ez a „Patakország”, titokzatos világ a Gyimesek völgye, egyetlen végtelen utca, egyetlen pántlikaként tekeredő utcasor a három, ékes füzért alakító település: Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk. S a pántlika végén ott ékeskedik múltunk történelmében élő, számunkra már csak álmainkban létező régi vámház, a történelmi Magyarország „ezeréves határa”.
Tovább >>

Advent 2020 – 1.

Az első gyertya a hit jelképe

Advent első vasárnapja – 2020. november 29.

Igazi lelkünket, akárcsak az ünneplő ruhákat gondosan őrizzük meg, hogy tiszta legyen majd az ünnepekre.” (József Attila)
Ma ünnepeljük advent első vasárnapját, ez a nap az egyházi év kezdetét is jelenti.
A Szent András ünnepéhez (november 30.) legközelebb eső vasárnaptól Jézus Krisztus születésének napjáig, december 25-ig tartó advent a keresztény kultúrkörben a karácsonyi előkészületek ideje.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 8.

A felhőtengerből, mint sziget emelkedik ki a Csalhó mészkő-hegytömbje.

A Csalhó felett

A Keleti-Kárpátok szívében emelkedő Csalhó különleges formakincseit konglomerátum és mészkő felépítésének köszönheti. Az 1800 méter fölé magasodó tágas platója pereméről minden irányban gigantikus sziklafalak szakadnak le.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 7.

A Nagy-Hagymás, az Egyes-kő és az Öcsém, az Ördögmalommal.

A Nagy-Hagymás és a Békás-szoros

A Békás-szoros – Nagy-Hagymás Nemzeti Parkot a Keleti-Kárpátok 2. című honismereti fotóalbumunkban részletesen bemutattuk. A Nemzeti Park a Keleti-Kárpátok központi csoportjában helyezkedik el, a Hagymás hegységben. A Békás-szoros-Nagyhagymás Nemzeti Parkot átszeli az a transzkárpatikus út, amely összeköti a Gyergyói-medencében elhelyezkedő Gyergyószentmiklóst Békással. Itt található a Békás-szoros és a Gyilkos-tó, valamint a Súgó-szoros, a Likas-zsomboly és a Nagyhagymás- Feketehagymás-Egyeskő.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 6.

A Horthy-csúcs (Nagy-Pietrosz) 2303 m. A völgyben a tengerszemek még jég alatt.

A Radnai-havasok felé 2.

A Nagy-Pietrosz, vagy Köves-havas nem csupán a Radnai-havasoknak, hanem egyben az egész Keleti-Kárpátoknak a legmagasabb hegycsúcsa, 2303 m. A tiszteletteljes, égbe nyúló csúcs a második bécsi döntést követően néhány évig (1940-1944) az akkori Magyarország legmagasabb pontja volt. Ekkor nevezték el, s ez idő alatt hivatalosan is Horthy Miklós-csúcsnak nevezték.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 6.

A Borgói-hegység északi területéről a felhőktől nem látható a Puzdra – Gargalló - Ünökő, így Dornavatra felé kerestünk leszállási lehetőséget.

A Radnai-havasok felé 1.

A Radnai-havasokat – mely a Kárpátok északi részén helyezkedik el -, mint a legtöbb 2000 m feletti hegységet, az év főbb szakaszaiban felhők borítják. Az ukrán határ közelében magába foglalja a Gutint, az Avast, a Ciblest, a Szuhárd és a Borgói hegységeket. Máramarosi hegyekként is szokták emlegetni. A kiterjedése 1000 négyzetkilométer körüli.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 5.

A Bucsin-tetőt elhagyva Parajd felé. A Bucsin nevet az első rabonbán (Zandirhám) fiának nevétől kölcsönözte a székelység.

Alattunk a Sóvidék

A Görgény–Hargita vonulat hegylábi vidékének a Nyárád és a Fehér-Nyikó közé eső területe a Sóvidéki-dombság. Déli tájegysége az Udvarhelyszékhez tartozó Parajdi-Sóvidék, melynek szíve a Kis-Küküllő felső folyásánál meghúzódó Parajdi-medence a méltán híres sóbányával és az itt felszínre bukkanó sókarsztformáival, gyönyörű sóhegyekkel, a Sóháttal.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 4.

A Bucsin-hágó fölött (1273 m). A távolban a Gyergyói-medence

A Gyergyói-medence fölött

1997-ben jelent meg először a Gyergyó és vidéke című honismereti fotóalbumunk. Feledhetetlen élményt nyújtott a könyv anyagának gyűjtése,  sok-sok barátot, rengeteg hézag pótló tudást.
Bajna György, gyergyószentmiklósi újságíró barátunk szülőföld-szeretete kísért a gyergyói csodavilágban, az ő gondolatai ajánlották könyvünket az érdeklődőknek:
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 3.

Távolban már felsejlik Erdély legnagyobb vulkáni vonulata, a Kelemen-havasok.

A Kelemen-havasok

A Kelemen-havasok csúcsait a Kárpátok hegyóriásai között emlegetik, hisz a havas több csúcsa emelkedik az ég felé, felhőket ostromolva, meghaladva a 2000 métert.  A Keleti-Kárpátok belső ívében találjuk, vonulatának hosszúsága közel 55 km, míg szélessége 30 km, közel 2000 négyzetkilométeren terül el, 24 000 hektár területet foglalva magába.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 2.

Jódtelep a Maros mentén. Balra a Visa-patak, távol Ratosnya.

A Felső-Maros völgye

Jód apró, emberi léptékű falucska a Felső-Maros völgyében, Maroshévíz és Szászrégen között. Ratosnya község egyetlen magyar többségű települése. Télen, nyáron varázslatos vidék, látogatóknak, átsuhanóknak mindenképp.
A Felső-Maros völgyében élő magyarok utolsó bástyája a római katolikus és a református egyház. Ebben a térségben, miként máshol is, a magyar nyelvű oktatás folyamatosan háttérbe szorul, így az anyanyelvhasználat családon kívül csak templomokban, gyülekezeti házakban biztosított.
Tovább >>