Címke: Wass Albert

Erdély – Ősz a Bucsinban – „Itt van az ősz, itt van újra…”

Őszi táj 3.

„Itt van az ősz, itt van újra…” – Őszi képek a múltból

„… Nézd ezt a fát. Látod a sok falevelet rajta? Mindegyiknek, még a legkisebbiknek is van mélyen lent a földben egy kis hajszálgyökerecskéje, mely élettel látja el. Ősszel lehull a levél, igaz. Minden ősszel lehull. De annak a kis hajszálgyökerecskének a jóvoltából visszatér újra minden tavasszal. Ha azonban a gyökérszál pusztul el ott a föld alatt, a levelecske nem tér vissza többé, s idő múltával elpusztul a fa is. Mert a gyökérben van az élet, érted? Aki pedig elmegy, nem viheti magával a gyökereket. S akinek nincs gyökere, az elvész. Sok magyar veszett el így, nagyon sok. Gondolj a gyökérre.” (Wass Albert)
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 28.

Gyeke, az 1., a 2., és a 3. számú tavaival. Távolban a Katona nevű település és a Katona-tó.

ERDÉLY – Mezőség – A Holt-tenger vidéke

A Mezőség észak-nyugati felén húzódik a Tóvidék. A katonai, a gyekei, a cegei (Hódos-tó) és a szentgotthárdi tavak vizét levezető (a Kis-Szamosba ömlő) Füzes-patak mellett találhatók települései. A patak menti tavak a Mezőség halban leggazdagabb tavai voltak. A cegei Hódos-tavat a legnagyobb állóvízként emlegetik, mely az 1500-as évek elejétől kezdve a Wass-család birtokában volt. A Cegei-tótól délre húzódik a Feketelaki- és a Gyekei-tó.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 27.

Kietlen tájak. Intenzív mezőgazdálkodásról nem lehet még álmodni sem.

ERDÉLY – Mezőség – „Holttenger”

A Mezőség az egyre nagyobb számban betelepülő és egyébként is szapora oláhok révén először vegyes lakosságúvá, majd román többségűvé vált. Magyarok már csak szórványban maradtak. Ezt a szomorú folyamatot jeleníti meg többek között Makkai Sándor: Holttenger című regénye is, de Sütő András: Anyám könnyű álmot ígért című művének is ez adja a fő ideológiai mondanivalóját, és erről a tájról, s a táj fájdalmas pusztulásáról adnak képet Wass Albert regényei is. A Holt-tenger tükrében című honismereti fotóalbumunk részletesen bemutatja a tájat és az ott élő embereket.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 3.

Távolban már felsejlik Erdély legnagyobb vulkáni vonulata, a Kelemen-havasok.

A Kelemen-havasok

A Kelemen-havasok csúcsait a Kárpátok hegyóriásai között emlegetik, hisz a havas több csúcsa emelkedik az ég felé, felhőket ostromolva, meghaladva a 2000 métert.  A Keleti-Kárpátok belső ívében találjuk, vonulatának hosszúsága közel 55 km, míg szélessége 30 km, közel 2000 négyzetkilométeren terül el, 24 000 hektár területet foglalva magába.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 2.

Jódtelep a Maros mentén. Balra a Visa-patak, távol Ratosnya.

A Felső-Maros völgye

Jód apró, emberi léptékű falucska a Felső-Maros völgyében, Maroshévíz és Szászrégen között. Ratosnya község egyetlen magyar többségű települése. Télen, nyáron varázslatos vidék, látogatóknak, átsuhanóknak mindenképp.
A Felső-Maros völgyében élő magyarok utolsó bástyája a római katolikus és a református egyház. Ebben a térségben, miként máshol is, a magyar nyelvű oktatás folyamatosan háttérbe szorul, így az anyanyelvhasználat családon kívül csak templomokban, gyülekezeti házakban biztosított.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Reményik Sándor (2.)

Szeretlek mindhalálig, nemzetem!

Erdély – Székelyföld – Csendes csodák (2.)

Reményik Sándor neve az 1980-as évekig viszonylag ismeretlen volt (vagy csak irodalmi körökben ismerték) Magyarországon, mert őt és költészetét 1945 után – politikai, ideológiai megfontolásokból – évtizedekre száműzték a magyar irodalomból. Mindez jelentősen megváltozott. A 20. század végén indult kutatások és az azóta folyamatosan elérhető, újra és újra kiadott verseskötetek bizonyítják: az erdélyi költőfejedelemnek kiemelkedő szerepe és előkelő helye van a magyar irodalomban.
Tovább >>

Wass Albert szülőföldje – Mezőség, Tóvidék

A román gyűlölet múzeuma, Omboztelke

Wass Albert Mezősége

A Mezőség az egyre nagyobb számban betelepülő és egyébként is szapora oláhok révén először vegyes lakosságúvá, majd román többségűvé vált. Magyarok már csak szórványban maradtak. Ezt a szomorú folyamatot jelenítik meg és erről a tájról, s a táj fájdalmas pusztulásáról adnak képet Wass Albert regényei is.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Wass Albert havasai

Marosvécsi kastélypark - Wass Albert síremléke

Erdély – Kelemen, Görgény – Wass Albert havasai

Irodalmi fotóalbumaink sorát a nagy sikerű Tél a havason című, antológiaszerű albumunkkal nyitottuk meg, melyben egy költői képet egy hangulatban és témában azonos képköltemény kísért.
Tovább >>