Címke: fehérfarkú rétisas

Kis-Balaton – Varázslatos vízi világ 6.

Élelemszerzés közben

Varázslatos vízi világ – Rétisasok 2.

A rétisas a zavarásra és a környezet állapotára érzékeny faj, védelme ezért a magyar természetvédelem kiemelt feladata. Élőhelyeinek védelme, más kevésbé látványos fajok oltalmához is hozzájárul. Állományát fészkelő- és táplálkozó területeinek zavarása, valamint megszűnése veszélyezteti leginkább. Mint a legtöbb nagytestű madár esetében, a sasoknál is nagyon gyakori az áramütés miatti pusztulás.
Tovább >>

Kis-Balaton 47. – A Kányavári-sziget 45.

A mély iszap lehúzza az elgyengült rétisas-fiókát.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Erdei madárfajok 13.

A rétisas (Haliaeetus albicilla) – vagy fehérfarkú rétisas – 6.

A rétisas mindig a vizek közelében telepszik meg. Kedveli a magas, öreg, ritkás fákból álló erdőket. Gyakran kisebb facsoportokban, fasorokban, magányos fákon is költ. Magyarországon főleg ártéri erdőkben, illetve a Dél-Dunántúl erdei tavas területein telepszik meg. Költőhelyéhez rendkívül hűséges. Ha az zavartalan, akár évtizedekig is helyben maradnak a párok. Fokozottan védett madár, természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.
Tovább >>

Kis-Balaton 46. – A Kányavári-sziget 44.

A tojó a fiókájával is harcba száll a megszokott helyért.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Erdei madárfajok 13.

A rétisas (Haliaeetus albicilla) – vagy fehérfarkú rétisas – 5.

Évente egyszer költ. A fiatal párok költésének kezdete március közepéig is kitolódhat. A tojások lerakása többnapos különbséggel történik, s a tojó az első tojás lerakása után megkezdi a kotlást. A fészekalj 1-3 tojásból áll. Többnyire a tojó kotlik, de kisebb időszakokra a hím is besegít.
Tovább >>

Kis-Balaton 45. – A Kányavári-sziget 42.

Távolabb a rétisas vastagabb farönkre vagy ágra viszi prédáját.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Erdei madárfajok 13.

A rétisas (Haliaeetus albicilla) – vagy fehérfarkú rétisas – 3.

A sas fő étrendje halakból áll. A vadászati ​​időszakban a fehérfarkú lassan repül a víztározó körül, és zsákmányt keres. Amint a zsákmány a látókörébe kerül, a sas kőként repül lefelé, előtte borotvaéles karmú, hatalmas karmokat tár fel. A sasok éles látásukról és a zsákmány nagy távolságokból történő észleléséről is ismertek. Mint minden ragadozó madár, a nőstények mérete nagyobb, mint a hímeké.
Tovább >>

Kis-Balaton 43. – A Kányavári-sziget 40.

Fiatal, egyéves rétisas.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Erdei madárfajok 13.

A rétisas (Haliaeetus albicilla) – vagy fehérfarkú rétisas.

Eurázsia északi részének partvidékein él Grönlandtól Kamcsatkáig. A Kárpát-medencében élő párok egy szigetszerű populációt alkotnak. Víz közelében költ, tengerpartokon, tavak és folyók közelében. Nálunk a folyók mentén lévő galériaerdők és idős tölgyesek fészkelője. Nagytermetű madár, ezért úgy választja a hatalmas fészkének otthont adó fát, hogy megfelelő beszállófolyosót találjon. Tél közepén már megkezdi fészke tatarozását, februárban pedig sokszor már tojásain ül.
Tovább >>