Címke: vízi világ

Kis-Balaton – Varázslatos vízi világ 10.

Áldozatra várva - ugrásra készen.

Varázslatos vízi világ – Pihenő jégmadár

Főként halakkal, vízi rovarokkal táplálkozik, ezért erősen kötődik a vizes élőhelyekhez, főként a mély vizű tavakhoz, patakokhoz, folyókhoz. Fészkelőhelyét meredek partfalba vájva alakítja ki. Évente két alkalommal költ. Költőüregének kialakítását eleinte a csőrükkel kezdik, majd a lábaikkal folytatják. A kialakított járat mélysége akár 50-100 cm-es hosszúságú is lehet, aminek végébe rakja 6-10 tojását. A kotlásban és az etetésben is mindkét szülő részt vesz. Territoriális madár, költési időn kívül még saját párját sem tűri meg vadászterületén.
Tovább >>

Kis-Balaton – Varázslatos vízi világ 9.

Mielőtt lenyelné, odacsapkodja az ágakhoz, holtan nyeli le őket.

Varázslatos vízi világ – A jégmadár halászat közben

Hazánk egyik legszínpompásabb madara, mely folyók és tavak mentén található partfalakban költ. Állandó madarunk, mely télen a be nem fagyó folyóknál vészeli át a zord hónapokat. Sokszor lehet látni, amint a víz felett szitál, azaz kolibriszerűen helyben „lebeg”. Erre a költőhely kialakításánál éppúgy szüksége van, mint a vadászata során.
Tovább >>

Kis-Balaton – Varázslatos vízi világ 8.

A levegőbe emelkedés a víz hosszan tartó taposásával jár.

Varázslatos vízi világ – Vadludak

A vadludak vonulása egy speciális és látványos jelensége az a szinte tökéletes V-alakzat, amit gyakran láthatunk. A Kárpát-medencébe érkező, és itt telelő vadludak száma meghaladhatja a 300 ezret. Napjainkban a műholdas jeladókkal ellátott madarak segítségével sokat tudunk meg a vonulási útvonalaikról.
Tovább >>

Kis-Balaton – Varázslatos vízi világ 2.

A hosszú várakozásnak meglett az eredménye: a kócsag és a fotós is jól járt.

Varázslatos vízi világ – nagy kócsagok alkonyati fényben

Világszerte elterjedt faj, négy alfaja a sarki tájak és Észak-Amerika nagy része kivételével mindenhol megtalálható. A Kárpát-medencében élő madarak egy szigetszerűen elkülönült populációt alkotnak. Eredetileg a nagy kiterjedésű, összefüggő nádasok és ősmocsarak fészkelője volt, de megtelepedett a kisebb kiterjedésű nádasokban, halastavak nádszigeteiben, nádszegélyeiben is. Telepeinek nagysága változó, a 3-4 párostól a 80-100 párosig terjed.
Tovább >>