Címke: nyílttéri madarak

Kis-Balaton 26. – A Kányavári-sziget 23.

Az apróbb halakat, főleg küszöket kiszemeli, alkalmas pillanatban beleveti magát a vízbe.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Nyílttéri madarak – Jégmadár (Alcedo atthis)

A színpompás jégmadár (Alcedo atthis) fajgazdag családjának legészakibb elterjedésű, hazánk madárfaunájának pedig az egyik legemblematikusabb képviselője. Élete – táplálkozása miatt – elválaszthatatlan a vizektől. Hegyi patakok, kisebb-nagyobb folyók és állóvizek partján egyaránt találkozhatunk ezzel a különleges alakú, testéhez képest óriási fejjel és hosszú, erőteljes csőrrel rendelkező madárral.
Tovább >>

Kis-Balaton 25. – A Kányavári-sziget 22.

Hódító hímhattyú.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Nyílttéri madarak – Récefélék – A bütykös hattyú (Cygnus olor) 2.

A bütykös hattyú (Cygnus olor) az utóbbi évtizedekben folyamatosan terjeszkedő vízimadárfaj a Kárpát-medencében. Az elmúlt 30 évben benépesítette vizes élőhelyeinket, sokfelé költ, beleértve néhány lakott területen található holtágat vagy mesterséges tavacskát is. Fészkelőhelyein jól tűri az emberi jelenlétet, és a téli hónapokban gyakran nagy csapatokban időzik olyan zavart helyeken is, ahol etetik az emberek.
Tovább >>

Kis-Balaton 24. – A Kányavári-sziget 21.

A hím fekete bütyke nagyobb, mint a tojóé.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Nyílttéri madarak – Récefélék – A bütykös hattyú (Cygnus olor)

A bütykös hattyú (Cygnus olor) a madarak osztályának lúdalakúak rendjébe, ezen belül a récefélék családjába tartozó faj. A hattyú fenséges kinézete évezredek óta lenyűgözi az emberiséget. Már az ókori Görögország óta nyomon van a kultúránkban.
Tovább >>

Kis-Balaton 23. – A Kányavári-sziget 20.

Boldog tőkésréce, gácsér.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Nyílttéri madarak – Vöcskök és vadrécék – A tőkés réce (Anas platyrhynchos)

A tőkés réce (Anas platyrhynchos) a leggyakoribb hazai réce, a házi kacsa őse. Mivel azzal korlátlanul kereszteződik, típusos egyedein kívül változatos színű egyedek is előfordulnak állományában. Alkalmazkodó faj, szinte minden vizes élőhelyen előfordul, a legnagyobb folyóktól a városi parkokban lévő apró tavakig. Állományát ismereteink szerint semmilyen folyamat nem veszélyezteti, természetes populációját tenyészetekből származó egyedekkel növelik a vadászok.
Tovább >>