Címke: gázló madarak

Kis-Balaton 13. – A Kányavári-sziget 10.

Szárcsa a fészkelőhelyen

Búbos vöcsök tanösvény – Nyílt vízfelületek madarai – Guvatfélék – A szárcsa (Fulica atra)

A szárcsa (Fulica atra) országszerte gyakori, akár az ember közelségét is elviselő koromfekete madár, legfeltűnőbb ismertetőjegye fehér homlokpajzsa. Nem ismertek olyan folyamatok, melyek egész állományát negatívan befolyásolják. Vadászható faj, de nálunk nincs különösebb tradíciója vadászatának. Vonuló, az állomány legnagyobb része a telet tőlünk délre tölti, de egyre több példány telel át be nem fagyó vizeinken. A Kis-Balaton környékének gyakori madara. A sűrű növényzetű, náddal, gyékénnyel tarkított, de hínárnövényzetben is bővelkedő vizeket kedveli.
Tovább >>

Kis-Balaton 12. – A Kányavári-sziget 9.

A tavasz beköszöntével a Kis-Balaton egész területén a kócsagok egymástól távolabb fészkelő helyeiken vannak.

Búbos vöcsök tanösvény – Gázló madarak – A nagy kócsag (Ardea alba) 2.

A kócsagtelepek nagysága változó, a 3-4 párostól a 80-100 párosig terjed. Fészkét legtöbbször sűrű, avas nádba rakja. A nádszálakat 130-150 cm magasan elfektetve töri meg, hogy erre az alapra építse fészkét, melynek anyaga nagyrészt szintén nád. Fészekalja 3-4, ritkán 5 világoskék tojásból áll. A kotlási idő 25-26 nap. Más gémfélékhez hasonlóan a fiókák még röpképességük (34-35 napos korukban érik el) megmutatkozása előtt kimásznak a fészekből.
Tovább >>

Kis-Balaton 11. – A Kányavári-sziget 8.

Ez így lenyűgöző! Az indulatokat emberi szemmel nem látjuk.

Búbos vöcsök tanösvény – Gázló madarak – A nagy kócsag (Ardea alba) 1.

A nagy kócsag (Ardea alba) a madarak osztályának gödényalakúak rendjébe, ezen belül a gémfélék családjába és a gémformák alcsaládjába tartozó gázlómadár. A hófehér gémfélék legnagyobb képviselője. Régies neve nemes kócsag. A magyar természetvédelem címermadara.
A magyar természetvédelem címermadara, az 5 forintos érme hátulján is ez a faj látható. A kis kócsagtól méretén túl lassabb, méltóságteljesebb szárnycsapású röpte, hosszabb lába, a lábszár és a csüd sárga színezete alapján lehet megkülönböztetni.
Tovább >>

Kis-Balaton 8. – A Kányavári-sziget 5.

Megérdemelt jutalmával még hosszan eljátszik, míg azt beirányítja a lenyeléshez.

Búbos vöcsök tanösvény – Gázló madarak – Bölömbika (Botaurus stellaris)

A bölömbika (Botaurus stellaris) a Búbos vöcsök tanösvény gázlómadara. A madarak osztályának gödényalakúak rendjébe, ezen belül a gémfélék családjába és a bölömbikaformák alcsaládjába tartozó gázlómadár. Régi magyar népi nevei: dobos gém, vízi bika, nádi bika, ökörbika, bikagém, muszkagém. Nevét a hímek jellegzetes, mély hangjáról kapta, mely olyan, mintha egy távolból szóló kürtöt hallanánk. A nádasok védelmével a faj megőrzése biztosítottnak tűnik.
Tovább >>