Címke: Búbos banka tanösvény

Kis-Balaton 24. – A Kányavári-sziget 21.

A hím fekete bütyke nagyobb, mint a tojóé.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Nyílttéri madarak – Récefélék – A bütykös hattyú (Cygnus olor)

A bütykös hattyú (Cygnus olor) a madarak osztályának lúdalakúak rendjébe, ezen belül a récefélék családjába tartozó faj. A hattyú fenséges kinézete évezredek óta lenyűgözi az emberiséget. Már az ókori Görögország óta nyomon van a kultúránkban.
Tovább >>

Kis-Balaton 22. – A Kányavári-sziget 19.

A nagy bukó (Mergus merganser).

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény – Nyílttéri madarak – A nagy bukó (Mergus-merganser)

A vöcsökfélék különösen kedvelik a sekély, homokos aljú tavakat, ahol nincs áramlás. Kevésbé gyakran lehet látni lassú folyású folyóknál is. A szaporodási időszakban egyes fajok láthatók a tengeren is. Több faj is kimerészkedik a tengerre, de nem mennek távol a parttól. Úszó és bukó madarak. Nappali madarak, de néha éjjel is aktívak. A legtöbb faj magányosan vagy párban él. Télen általában kisebb csapatokban vannak. Vízi rovarokkal és halakkal táplálkoznak.
Tovább >>

Kis-Balaton 19. – A Kányavári-sziget 16.

A bohókás formájú guvat mindenevő, ami lemegy a torkán.

Búbos vöcsök tanösvény – Vízparti madarak – A gólya (Ciconia ciconia) a gólyatöcs (Himantopus himantopus), a guvat (Rallus aquaticus),  és a vízityúk (Gallinula chloropus)

A fehér gólya (Ciconia ciconia) a gólya alakúak rendjébe, ezen belül a gólya félék családjába tartozó nagy testű és elterjedési területén általánosan ismert gázlómadár. A köznyelvben erre a madárfajra értik a közismert gólya kifejezést. Népi elnevezései gilice, cakó, koszta, gagó és eszterág.
Gólyára emlékeztető, fekete-fehér színezetű, hosszú lábú partimadár a gólyatöcs (Himantopus himantopus).
Tovább >>

Kis-Balaton 16. – A Kányavári-sziget 13.

Fészket építő küszvágó csér.

Búbos vöcsök tanösvény – Nyílt vízfelületek madarai – Sirályok és csérek (Sterna hirundo)

A sirályfélék családjába (Laridae) tartozó sirályok rendszerint kitartóan repülnek, emellett jól úsznak, és a vízen pihennek, sőt ott is alszanak. A sirály hol csapkod a szárnyaival, hol vitorlázik, hol meg köröz, illetve siklórepüléssel lecsap, hogy megszerezze az élelmét, legyen az akár hal, rovar vagy bármiféle hulladék (ennélfogva a kikötőkben jó szolgálatot tesz, mint hulladék- és dögevő madár). Az ezüstsirályok a csőrükben felvitt kagylókat és más puhatestűeket sziklákra ejtik, hogy feltörjék őket, majd bekebelezik a zsákmányt. Ha döghúsról van szó, a sirálynak szinte csillapíthatatlan az étvágya, ennek ellenére szerfölött tiszta állat.
Tovább >>