Márton Áron emlékezete – “…küldnek fiút egy szelídet…” (8.)

Tartalom

  1. Márton Áron emlékezete – „…küldnek fiút egy szelídet…” A születés – 1896. augusztus 28.
  2. Márton Áron emlékezete – műalkotások tükrében
  3. Márton Áron emlékezete – Két jó barát, a két Áron
  4. Márton Áron emlékezete – „Ha majd Márton Áron ad össze minket!”
  5. Márton Áron emlékezete – Az Emberkatedrális és a poeta angelicus
  6. Márton Áron emlékezete – Csíksomlyói Szűzanyánk, hazajöttünk! – Hajdó István
  7. Márton Áron emlékezete – Az iskolaépítő esperes-plébános
  8. Márton Áron emlékezete – Az első erdélyi érsek, Bálint Lajos (aktuális oldal)
  9. Márton Áron emlékezete – Jakab Gábor, kolozsvár-kerekdombi lelkipásztor
  10. Márton Áron emlékezete – a püspöki titkár, Bara Ferenc
  11. Márton Áron emlékezete – Ferenczes István: Csíkszentdomokos balladái
  12. Márton Áron emlékezete – 1896. augusztus 28., Csíkszentdomokos

 

Márton Áron emlékezete – Az első erdélyi érsek, Bálint Lajos

Augusztus az Ő születési hónapja. Minden év augusztus 28-án Csíkszentdomokos ünneplőbe öltözik. Nem csupán a testüket öltöztetik ünneplőbe, hanem a lelküket is. Mert így emlékeznek Márton Áronra a közülük kivált EMBERKATEDRÁLISRA.

Bálint Lajos érsekkel  Berszán Lajos atyánál találkoztunk, aki itt, Gyimesközéplokon, majd Marosfőn osztotta meg velünk értékes gondolatait. Figyelemmel kísérte munkásságunkat, mi pedig számtalan alkalommal felkerestük. Mindig szívesen fogadott. Sokat mesélt csíkszentdomokosi tíz évéről, Márton Áron szülőfalujáról, ahol plébánosként gondozta a hívek lelkét.

Az érsekkel együtt megjártuk a gyimesi határban a Szép-havas legendás csúcsát, mely őrizte a Szent László kápolna romjait. Megtiszteltetés volt számunkra közeledése felénk, barátságos, elismerő szavakkal illette fotóalbumainkat. Lélekkel látó elemzésit megszívleltük, örömmel vettük baráti tanácsait.

 

Bálint Lajos bérmaúton
Bálint Lajos bérmaúton

A nagy tiszteletnek örvendő – már nyugdíjas – érsek gyalogosan, sétabotjával segítve fel magát a hágó meredek ösvényein, mint annak idején Szent Péter, magányosan tette meg az utat. Itt, a Szép-havas tetején találkozott össze a zarándokok egy csoportjával, akiket Isten rendelt elé, hogy a helyszínre segítsék. Ő celebrálta a búcsús szentmisét a képzeletbeli falak között. A kápolna azóta felépült. Isten kegyelméből az elkövetkező időszakban is többször találkoztunk az átalunk is nagyra becsült Bálint Lajossal, aki sokszor emlegette példaképét, az emberóriást: „Márton Áron püspök elsősorban főpap volt, ’áron’. Égett az Isten és a lelkek iránti szeretettől. Mindent Isten szemszögéből tekintett” – mesélte nekünk Bálint Lajos, a volt gyulafehérvári érsek. Majd hozzátette: „Éppen ebben követhetjük őt.” Valóban követte: a gyulafehérvári egyházmegye vezetését 1990. április 29-én vette át, majd 1991. augusztus 5-én a Szentatya őt nevezte ki Gyulafehérvár első érsekének. Nem sokkal később súlyos szívrohamot kapott, s betegsége miatt 1993 végén lemondott hivataláról. „Bálint Lajos érsek ember, idegekkel, fájdalmakkal, harcban fáradó, reményben újrakezdő. Erdély első magyar katolikus főpapjaként most a külső világ fojtó légköre veszi körül.” (Beke György) Nyugalmazott érsekként először Marosfőn, majd Székelyudvarhelyen élt, s egyre romló egészségi állapota ellenére időnként meglátogatta a székelyföldi plébániákat, ahol esetenként püspöki szolgálatot is végzett. 2010. április 4-én, húsvét vasárnapján hunyt el. Végakarata szerint szülőfalujában, Csíkdelnén helyezték örök nyugalomra, szülei mellé.

 

Utód - érseki pásztorbottal
Utód – érseki pásztorbottal

 

A folytatásban Jakab Gábor, a kolozsvár-kerekdombi közösség lelkipásztora  vall példaképéről.

 

Kapcsolódó fotóalbum és tartalom:

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .