Címke: Székelyföld

Erdély tájain – Székelyföldi emlék

Az etetőre igyekvő barnamedve.

Székelyföldi emlék – „… A medve nem játék…”

A medve nem játék, a medvét el kell kerülni! A medvével nem kell barátkozni – bármilyen korú is legyen. A bocsok közelében nagy valószínűséggel az anya is ott van. A legtöbb konfliktus az anyamedvékhez kapcsolódik!
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 30.

Marosvásárhely nyugati része, távolban az „Azomures” műtrágyagyár, azon túl a polgári repülőtér.

ERDÉLY  – Marosvásárhely

„…Íme a város, amelyet székely-magyar mivoltában, a két Bolyai világhírnevének ellenére, és felrúgva a történelmi hagyományokat, megsemmisített a félelem … nehogy valaha is újból egy Magyar Autonóm Tartomány székhelye lehessen….”  (Sütő András)
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 14.

A négyfalusiak falvai a Nagykő-havas lábánál, a Barcaság déli peremén. Távolabb Brassó és a Keresztény-havas, még távolabb a Bucsecs és a Királykő.

Erdély – A négyfalusi csángók

A Keleti-Kárpátok 1. című  fotóalbumban részletesen olvashatnak arról, hogy a barcasági csángók székely eredetű népcsoport. A hétfalusi csángó magyarok eredetéről sokat vitatkoztak, és vitatkoznak a történészek. Többen a moldvai csángókkal azonosítják. A „csángó” jelző az elcsángálást (elvándorlást, vonulást) jelenti és ebben a formában érvényes a moldvai csángókra. A hétfalusiak is csángók, de ők nem a csángálás miatt kapták e nevet, hanem a sajátos vészjelzési formájukról.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 4.

A Bucsin-hágó fölött (1273 m). A távolban a Gyergyói-medence

A Gyergyói-medence fölött

1997-ben jelent meg először a Gyergyó és vidéke című honismereti fotóalbumunk. Feledhetetlen élményt nyújtott a könyv anyagának gyűjtése,  sok-sok barátot, rengeteg hézag pótló tudást.
Bajna György, gyergyószentmiklósi újságíró barátunk szülőföld-szeretete kísért a gyergyói csodavilágban, az ő gondolatai ajánlották könyvünket az érdeklődőknek:
Tovább >>

Márton Áron emlékezete – “…küldnek fiút egy szelídet…” (3.)

Tamási Áron első iskolája felújítva, az író szobrával - Farkaslaka

Márton Áron emlékezete – Két jó barát, a két Áron

Augusztus az Ő születési hónapja. Minden év augusztus 28-án Csíkszentdomokos ünneplőbe öltözik. Nem csupán a testüket öltöztetik ünneplőbe, hanem a lelküket is. Mert így emlékeznek Márton Áronra a közülük kivált EMBERKATEDRÁLISRA.
Néhány gondolat Tamási Áronnal kötött barátsága történetéről:
Tamási Áronról 2010-ben készítettünk könyvet, s a gyűjtőmunka közben örömmel szembesültünk a két Áron barátságával. Márton Áron és a nála egy évvel fiatalabb Tamási Áron még a régi Magyarország szülöttei voltak, fiatal felnőttkorukig a történelmi Magyarország polgáraiként éltek, de mindketten a kisebbségi sorsban teljesedtek naggyá.
Tovább >>

Megjelent: EMBERKATEDRÁLIS – Márton Áron és bölcsőhelye

A fotóalbum borítója

Csíkszentdomokos hitvallója

Örömmel tudatjuk, hogy elkészült a Márton Áron erdélyi püspököt bemutató fotóalbumunk. Köszönjük a sok-sok érdeklődést, különösen a szép számú előrendelésnek örvendünk. Kedves Megrendelőinknek köszönhetjük, hogy a könyv nyomtatásához elegendő példányszámot nyomtathattunk ki!
Tovább >>

100 év Trianon árnyékában – válogatás a fotóalbum képeiből 6.

Mossuk tisztára a helyzetet! Székely való világ

Székelyföldi falusi életképek a 21. század hajnalán

A vidéki parasztság az elmaradott, elavult mezőgazdasági eszközeikkel próbálja alacsony színvonalú életet fenntartani. Székelyföld lakosságának mintegy 60 százaléka vidéken él, jobbára nehéz körülmények között. A XX. század történelmi eseményei korántsem javítottak életmódján, a kisebbségi lét tovább rontotta a közhangulatot.
Tovább >>

100 év Trianon árnyékában – válogatás a fotóalbum képeiből 4.

Bözödújfalu atlantiszi sorsa

Trianon árnyai messzire nyúlnak – Atlantiszi emlékhelyek

Székelyföld 100 éve elnémult harangjainak hangjai sok esztendő múltán is zúgnak lelki füleinkben. Az erdélyi magyarságot megérintette Reményik Sándor lázálomnak hitt látását meghaladó valóságot
Tovább >>