Címke: Orbán Balázs

192 éve született Orbán Balázs, a legnagyobb székely

Lánchíd Rádió logó

A hajdani Lánchíd Rádióban, 2009-ben készült riporttal emlékezünk

Egy 2009-ben készült rádióriport látott napvilágot számítógépünk egy titkos zugából. A Legnagyobb székely, Orbán Balázs című fotóalbumunk megjelenését követően készült a legendás Lánchíd Rádióban. A hanganyag jelenleg is aktuális, a minap emlékeztünk a Székelyföld kutatójára, születésének 192. évfordulója alkalmából.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 25.

A makfalvi repülőtérről indulva a Kis-Küküllő völgyében haladunk Szováta, Parajd, Korond, Farkaslaka, Székelyudvarhely irányába.

ERDÉLY – Székelyudvarhely felé

Tamási Áron „angyali” faluja a Székelyföld szívében Szováta és Székelyudvarhely között a 13A jelzésű műút mellett húzódik a gyermekien szelíd Fehér-Nyikó völgyében. Az út Korond után felkapaszkodik a 845 méter magas Kalondára: a tetőről már látszik a békés székely település. A község természeti környezetét a Hargita hegység vulkanikus platója adja.  A lágy dombok között kiemelkedik a falutól észak-keletre elhelyezkedő 953 méter magas Gordon hegy, melynek lábánál a szájhagyomány szerint a község első települése: Péterfalva lehetett. (A Tamási Áron című irodalmi fotóalbum örökíti meg a nagy szülött emlékét)
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Orbán Balázs (6.)

Székelyudvarhely - Orbán Balázs tér

Orbán Balázs, a legnagyobb székely (6.)

Feledhetetlen jó anyám emlékezetének szentelve
„… gyermeki emlékeim visszamerengései közepette még most is feltalálom elmosódott képét az anya és gyermek viszonttalálkozása végtelen örömének…”
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Orbán Balázs (5.)

A legnagyobb székely születésének 180. évfordulójára

Orbán Balázs, a legnagyobb székely (5.)

Orbán Balázs születésének 180. évfordulójára készítettük a 2009-es falinaptárt, melyben a legnagyobb székely önéletrajzi elemekkel átszőtt vallomásának részleteit jelentettük meg, mely itt látható:
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Orbán Balázs (4.)

Orbán Balázs-gyűjtemény, Szejkefürdő, Borvízmúzeum

Orbán Balázs, a legnagyobb székely (4.)

Hajdó István, tb. főesperes, székelylengyelfalvi plébános (általunk nagyra becsült és szeretett „Pista papbácsink”) az alábbi Ajánlást írta az irodalmi fotóalbumhoz, Székelylengyelfalván, 2008. szeptember 16-án:
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Orbán Balázs (3.)

Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

A legnagyobb székely – Orbán Balázs (3.)

Az Erdély – Székelyföld – A legnagyobb székely, Orbán Balázs című fotóalbumunkban a válogatott Orbán Balázs-fotókból is adtunk ízelítőt. Miután bejártuk a helyszíneket, ahol a „legnagyobb székely” is megfordult, összehasonlíthatóvá tettük az ő fotóit – az adott tájról – napjainkban készített képekkel.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Orbán Balázs (2.)

Az egykori Orbán-kúria, Székelylengyelfalva

A legnagyobb székely – Orbán Balázs (2.)

A reprezentatív képes album 2008. karácsonyára jelent meg. Az Orbán Balázs (1829. február 3. – 1890. április 19.) születésének 180. évfordulója előtt tisztelgő kötet a „legnagyobb székely” életének, írásainak helyszíneit mutatja be képekkel s a képekhez fűződő leírásokkal.
Tovább >>

Visszatekintő – Erdélyalbum – Udvarhelyszék, a székely anyaszék – Nagy-Küküllő és Udvarhely vidéke

A Nagy-Küküllő Székelyudvrhelynél

Nagy-Küküllő és Udvarhely vidéke

Udvarhelyszék – elhelyezkedésének következtében – évszázadokon át viselte a „székely fő- és anyaszék” megnevezést, s ebben a minőségében fontos közigazgatási, katonai és egyházi feladatokat látott el, s egyházi szempontból a Telegdi főesperesség erdőháti kerületét alkotta. Székelyudvarhelyen több alkalommal tartottak nemzetgyűlést és hadiszemlét (lustrát).
Tovább >>

Visszatekintő – Erdélyalbum – ahogy elkezdődött (3.)

Napnyugta a Tolvajos-tetőn

A megtartandó végekért – ERDÉLYÉRT

Sokszor jártunk Erdélyben, a határon túli szórványmagyarság múltját, jelenét kutatva. Különösen vonzottak a székely székek, az itt élő magyarok élettörténetei, sorfordulói hagytak mély nyomot bennünk. Olyan elhivatottsággal jártuk Székelyföldet, mint annak idején Orbán Balázs, „a legnagyobb székely”. Felkutattuk a Székelyföld kistájait, a székely székek településeit — a történelmi múlton és a földrajzi környezeten kívül – megörökítettük a jelenkor mozzanatait.
Tovább >>