Címke: Farkaslaka

Márton Áron emlékezete – “…küldnek fiút egy szelídet…” (9.)

Jakab Gábor

Márton Áron emlékezete – Jakab Gábor, kolozsvár-kerekdombi lelkipásztor

Jakab Gábor a kolozsvár-kerekdombi közösség lelkipásztora, Farkaslakán ő mutatta be a Fehér-Nyikó és Keresztúr vidéke című honismereti fotóalbumunkat. Rendkívüli emberségét illetően több személyes élményt is őriz a lelkében Márton Áronról. Pappá válásának története a legmeghatározóbb emléke. Harmadéves kispap korában történt, hogy lelkileg válságba került, ennek következtében a teológiai intézetből való eltávozás mellett döntött. A végrehajtás előtt azonban többi papnövendéktársához hasonlóan eleget tett az intézeti hagyománynak: elment a püspökhöz a szokásos év eleji, négyszemközti kihallgatásra.
Tovább >>

Márton Áron emlékezete – “…küldnek fiút egy szelídet…” (3.)

Tamási Áron első iskolája felújítva, az író szobrával - Farkaslaka

Márton Áron emlékezete – Két jó barát, a két Áron

Augusztus az Ő születési hónapja. Minden év augusztus 28-án Csíkszentdomokos ünneplőbe öltözik. Nem csupán a testüket öltöztetik ünneplőbe, hanem a lelküket is. Mert így emlékeznek Márton Áronra a közülük kivált EMBERKATEDRÁLISRA.
Néhány gondolat Tamási Áronnal kötött barátsága történetéről:
Tamási Áronról 2010-ben készítettünk könyvet, s a gyűjtőmunka közben örömmel szembesültünk a két Áron barátságával. Márton Áron és a nála egy évvel fiatalabb Tamási Áron még a régi Magyarország szülöttei voltak, fiatal felnőttkorukig a történelmi Magyarország polgáraiként éltek, de mindketten a kisebbségi sorsban teljesedtek naggyá.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Tamási Áron (5.)

Tamási Áron síremléke, Farkaslaka

Törzsében székely volt – Tamási Áron (5.)

1963 végétől egészségi állapota egyre inkább romlott, gyakori szívzavarokkal küszködött. 1965 nyarán elvált harmadik feleségétől, ősztől már a János Kórházban gyógyították. Amikor hazaengedték Alkotás utcai otthonába, testvérei – Ágnes, Gáspár és Anna – látogatóba érkeztek az ágyban fekvő beteghez. Tervezgették együtt a jövőt, Áron hazatérésének lehetőségét. A szülői házzal is voltak tervei.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Tamási Áron (3.)

A Katolikus Főgimnázium, Székelyudvarhely - Ma Tamási Áron Líceum

Törzsében székely volt – Tamási Áron (3.)

Itt ringott tehát a bölcsője az 1897 szeptemberének 19. napján született gyermeknek, akinek édesapja, Tamási Dénes, a János nevet adta. Az édesanya, Fancsali Márta azonban aggódott eme névválasztás miatt, ő azt szerette volna, hogy kereszteljék Áronnak.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Tamási Áron (2.)

Farkaslaka a Baknyatetőről

Törzsében székely volt – Tamási Áron (2.)

A legtöbb ember sorsa eredeti közössége múltjában, a gyökerekben rejtegeti titkát. Tamási Ároné is. A kis posztóharisnyás székely legényke a székelyek sorsának: tengernyi fájdalmának és maroknyi örömének szószólójává, érett íróvá vált. Székely volt, és ez meghatározta látásmódját is, stílusát is.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Tamási Áron (1.)

Tamási Áron

Törzsében székely volt – Tamási Áron (1.)

Tamási Áron csodálatos világát kutattuk szorgalmasan, immár ismételten, hisz a Fehér-Nyikó és Keresztúr vidéke című honismereti fotóalbumban is alaposan körbejártunk itt. Úgy éreztük, irodalmi fotóalbumban is meg kell örökítenünk munkásságát, azt a csodálatos helyet, ahol megszületett, ahol felnőtt, ahol megkapta a hamuba sült pogácsát, mielőtt elindult az Élet felé vezető nagy útra.
Tovább >>

Visszatekintő – Erdélyalbum – Udvarhelyszék, a székely anyaszék – Fehér-Nyikó és Keresztúr vidéke

A Fehér-Nyikó forrásvidéke Farkaslaka határában

Fehér-Nyikó és Keresztúr vidéke

A Nyikó mente, valamint a történelmi Keresztúrszék jellegzetességeit, történelmi sorsfordulóit, a székelység vállalt és viselt feladatait, a székelysors alakító eseményeit; valláskultúráját: a katolikus, református és unitárius hit együttélését tanulmányoztuk a gyönyörű táj felfedezése közben. A Fehér-Nyikó és vidéke album előszavát a Bogárfalván született Hajdó István főesperes, atyai jó barátunk írta.
Tovább >>