Címke: Csíksomlyó

Márton Áron-szobor ünnepélyes avatása – Kaposvár, 2020. október 3.

Szobrot állítottak Kaposváron Erdély legendás püspökének, Márton Áronnak

Márton Áron hitbéli igazsága örök és elévülhetetlen igazság, a püspök megtartó példája nem porlad az idő múlásával sem – mondta Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke Erdély legendás püspökének kaposvári szoboravató ünnepségén.
Tovább >>

Emlékezzünk Márton Áronra, halálának (1980. szeptember 29.) 40. évfordulója alkalmából (2.)

Márton Áron püspök szobra a gyulafehérvári papnevelő intézet udvarán. 1990-ben avatták, a püspök halálának 10, évfordulóján.

Márton Áron a vádlottak padján – A felcsíki bérmaút

Mint román állampolgár, csak útlevéllel látogathatta meg észak-erdélyi híveit. Így érkezett 1944 májusában is Kolozsvárra, papszentelésre. Ekkor azonban Magyarországon már folyt a zsidóság deportálása. Márton Áron a Szent Mihály templomban, de másutt is, a magyar főpapság körében egyedülálló élességgel kelt ki az antiszemitizmus ellen.
A vesztes háború után, 1944 őszén körlevelet adott ki, melyben a várható rendszerváltásra készítette fel papjait, akiket óvatosságra intett. Ő azonban nem hallgatott: felemelte szavát, hogy a párizsi béketárgyaláson ne ismétlődjenek meg 1919 igazságtalanságai.
Tovább >>

Márton Áron emlékezete – “…küldnek fiút egy szelídet…” (12.)

Hatzack-Lukácsovits Magda festőművész képéről készített fotó, a domokosi plébánián.

Márton Áron emlékezete – 1896. augusztus 28., Csíkszentdomokos

Augusztus az Ő születési hónapja. Minden év augusztus 28-án Csíkszentdomokos ünneplőbe öltözik. Nem csupán a testüket öltöztetik ünneplőbe, hanem a lelküket is. Mert így emlékeznek Márton Áronra, a közülük kivált EMBERKATEDRÁLISRA.
Tovább >>

Márton Áron emlékezete – “…küldnek fiút egy szelídet…” (7.)

Csíksomlyó, gyimesi zarándokok

Márton Áron emlékezete – Az iskolaépítő esperes-plébános

Augusztus az Ő születési hónapja. Minden év augusztus 28-án Csíkszentdomokos ünneplőbe öltözik. Nem csupán a testüket öltöztetik ünneplőbe, hanem a lelküket is. Mert így emlékeznek Márton Áronra a közülük kivált EMBERKATEDRÁLISRA.
Tovább >>

Márton Áron emlékezete – “…küldnek fiút egy szelídet…” (6.)

Csíksomlyói Szűzanyánk, hazajöttünk!- Hajdó István a csíksomlyói búcsúban, 2005-ben

Márton Áron emlékezete – Csíksomlyói Szűzanyánk, hazajöttünk! – Hajdó István

Hajdó Istvánnal, az egykori gyergyószentmiklósi főesperessel, Székelylengyelfalva néhai plébánosával igaz barátság fűzött össze bennünket. Tőle tudtunk meg legtöbbet Márton Áronról, Ő volt az, aki a legnagyobb tisztelettel és szeretettel emlékezett az Emberkatedrálisra. Az elhivatottságot, mely szívében, lelkében élt, Márton Árontól örökölte. A hit, a tettvágy, a nemzettársak szeretete, mind-mind Márton Áron hatására uralta lelkét. Imáiban mindig jelen volt a legendás püspök óriási géniusza, cselekedeteit is Ő irányította. Többször is vallott erről.
Tovább >>

Visszatekintő – Erdélyalbum – Erdély – Siebenbürgen – Transylvania

A 3 nyelvű Erdély-könyv borítója

A 3 nyelvű Erdély-könyv

Székelyföldi gyűjtőmunkáink közben nagy fába vágtuk a fejszénket. Barátaink, olvasóink biztatására a varázslatos Erdély minden táját beutaztuk, hogy feltérképezzük az egykor elcsatolt 16 erdélyi vármegye minden települését, különös tekintettel a megyeközpontokra, valamint a különleges értékeket felmutató településekre.
Tovább >>

Visszatekintő – Erdélyalbum – ahogy elkezdődött (3.)

Napnyugta a Tolvajos-tetőn

A megtartandó végekért – ERDÉLYÉRT

Sokszor jártunk Erdélyben, a határon túli szórványmagyarság múltját, jelenét kutatva. Különösen vonzottak a székely székek, az itt élő magyarok élettörténetei, sorfordulói hagytak mély nyomot bennünk. Olyan elhivatottsággal jártuk Székelyföldet, mint annak idején Orbán Balázs, „a legnagyobb székely”. Felkutattuk a Székelyföld kistájait, a székely székek településeit — a történelmi múlton és a földrajzi környezeten kívül – megörökítettük a jelenkor mozzanatait.
Tovább >>