Címke: Brassó

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 15.

Brassó a Cenk két oldalán terül el, a Keresztény-havas lábánál.

ERDÉLY – Brassó

Brassó Erdély délkeleti részén, a Kárpát-kanyarban fekszik, a Cenk hegyének lábánál. A jelentős kereskedőváros napjainkban is Románia egyik legnagyobb és legfejlettebb városa. Eredeti elhelyezkedése a mostani Bertalan-templom körül lehetett. Vagy a Brassót fedező vár, vagy a jelenlegi Fellegvár helyén, vagy a Bertalan templom feletti Gespreng-hegyen települt. A vár oltalma alatt kezdett épülni az 1211 után betelepült német lovagok (a későbbi Teuton lovagrend) közreműködésével.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 14.

A négyfalusiak falvai a Nagykő-havas lábánál, a Barcaság déli peremén. Távolabb Brassó és a Keresztény-havas, még távolabb a Bucsecs és a Királykő.

Erdély – A négyfalusi csángók

A Keleti-Kárpátok 1. című  fotóalbumban részletesen olvashatnak arról, hogy a barcasági csángók székely eredetű népcsoport. A hétfalusi csángó magyarok eredetéről sokat vitatkoztak, és vitatkoznak a történészek. Többen a moldvai csángókkal azonosítják. A „csángó” jelző az elcsángálást (elvándorlást, vonulást) jelenti és ebben a formában érvényes a moldvai csángókra. A hétfalusiak is csángók, de ők nem a csángálás miatt kapták e nevet, hanem a sajátos vészjelzési formájukról.
Tovább >>

ERDÉLY A MAGASBÓL – Légi felvételek 13.

Az Olt felett Olthévíznél.

Erdély – A Barcaság

Ez a vidék is először a székely határőrök otthona volt, majd a II. Géza által telepített szászok egyre nagyobb területet foglaltak el a térségből. A Kárpátok túloldaláról, főleg a Havasalföldről beáramló románok végleg felborították az itt élő lelkek számának arányait. Az erődtemplomok, amelyek a hit őrzése mellett a tatár, a török és az oláh betolakodók ellen is védelmeztek, mára a szórványba szorult őslakosság nemzettudatának fellegvárai lettek. Hosszú története van annak, hogyan és miként kerültek Erdélybe a szászok, hogy védőszerepet töltsenek be.
Tovább >>

Kárpátok Koronája – Keleti-Kárpátok 1. – Kárpát-kanyar – A Barcasági-hegyek

A Cenk körül terül el Brassó városa

A Barcasági-hegyek – Brassó és környéke

Áprily Lajos szülővárosa, Brassó – ahol költő őse ötvös volt – Erdély délkeleti részén, a Kárpát-kanyarban fekszik, a Cenk hegyének lábánál. A jelentős kereskedőváros napjainkban is Románia egyik legnagyobb és legfejlettebb városa. Eredeti elhelyezkedése a mostani Bertalan-templom körül lehetett. Vagy a Brassót fedező vár, vagy a jelenlegi Fellegvár helyén, vagy a Bertalan templom feletti Gespreng-hegyen települt. A vár oltalma alatt kezdett épülni az 1211 után betelepült német lovagok (a későbbi Teuton lovagrend) közreműködésével.
Tovább >>

Kárpátok Koronája – Keleti-Kárpátok 1. – Kárpát-kanyar – A Barcasági-hegyek

A Keresztény-havas - Brassó külterülete, óriási síközpont, 3 felvonóval

A Barcasági-hegyek – A Keresztény-havas

Brassótól délnyugatra, a Brassói-medence és a Bucsecs-hegység között emelkedik, a Nagykő-havassal együtt a képezi a Barcasági-hegyeket. 1200 méterrel magasodik a Brassói-medence fölé. Legmagasabb csúcsa 1799 méter, ehhez észak-keletről és dél-nyugatról alacsonyabb gerincek kapcsolódnak. A délnyugati gerinc meredek oldalaival és nagy szintkülönbségeivel hasonlít a Fogarasi-havasok északi mellékgerinceihez.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Reményik Sándor (4.)

Van egy világ Idő s embertörténelem felett!

Erdély – Székelyföld – Csendes csodák (4.)

Áprily Lajos 1936. május 20-án keltezett levelében arra kérte barátját, hogy tartson vele egy kéthetes erdélyi kiránduláson, ahová pár végzett „Baár-Madas leánnyal” július közepe táján indul.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Reményik Sándor (1.)

Csendes csodák Kolozsvár felett

Erdély – Székelyföld – Csendes csodák (1.)

Reményik Sándor életének tanulmányozásából is több mindent megtudtunk a Déli-Kárpátok lélegzetelállító csúcsairól, mivel párhuzamosan készült a Csendes csodák című irodalmi fotóalbumunk, mely a költő munkásságát, gyönyörű költeményeit, a Déli-Kárpátokhoz való vonzódását is bemutatta.
Tovább >>

Irodalmi fotóalbumok – Áprily Lajos (1.)

Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó

Álom a vár alatt – Áprily Lajos (1.)

Áprily Lajos életéből kiragadott képekkel ízelítőt adunk egy küzdelmekkel és emberi helytállással megélt sorsból. A költő munkásságáról szóló tanulmánnyal, verseiből ollózott idézetekkel és színes fotókkal mutatjuk be Brassó szülöttjét. Kiemelten kezeljük a meghatározó parajdi gyermekéveket, melyről ő maga így vall:
Tovább >>