Címke: Ada-Kaleh

Barangolás Dél-Erdély tájain 6.

Ada-Kaleh-patakot jelző tábla.

Az Al-Duna (4.) – Ada-Kaleh

Ada Kaleh Orsovától körülbelül három kilométerre helyezkedett el, az al-dunai hajózás fontos ellenőrzőpontja volt. Az 1,75 kilométer hosszú, 4-500 méter széles szigetet már Hérodotosz is említette, a görögök a „vad olajbogyók földjeként” hivatkoztak rá. 1444-ben Hunyadi János földvárral erősítette meg a szigetet a törökök ellen, ezt később erőddé alakították. 1691-ben Thököly Imre török segítséggel bevette a területet, de nem sokkal később a Habsburgok visszafoglalták azt.
Tovább >>

Barangolás Dél-Erdély tájain 5.

Orsova kikőtőváros a Duna mentén.

Az Al-Duna (3.) – Orsova

Túránk izgalmas, változatos tájban folytatódik, mely történelmi ismereteinket is kibővíti.
Miután a Duna elhagyja  a Kazán-szorost, a meder irányt változtat és kiszélesedik. Kicsivel lejjebb máris elérjük Orsovát, az Al-Duna legjelentősebb városát. Orsova alatt a folyó egy jobb kanyarulatot vesz, s hamarosan a Vaskapuhoz érkezik.
Tovább >>

Kárpátok Koronája – Déli-Kárpátok – Ősvárak 1. – Tullntól Orsováig

A Kárpátok déli és keleti vonulata, középen a Bihar-hegység

Válogatás a fotóalbum képeiből – 1. rész

A Kárpát-medencét ajándékba kaptuk a természettől, honfoglaló őseink segítségével vált hazánkká. Elég ránéznünk a domborzati térképre, hogy megbizonyosodjunk: igen, ez a változatos táj az otthonunk. A Kárpátok koronája csipkézte egykor országunk déli és keleti határvidékét, a magas hegyek ormain ősi, patinás várak falmaradványai és nyomai jelzik romlásukban is egykori fontos szerepüket. A meredek falú szurdokvölgyekben kanyargó utak őrzik eleink küzdelmeit, mint ahogy a hatalmas erdőségek barlangjai az akkori otthont adó meleget. A végtelen havasi legelőkön, az alpesi jellegű, sziklás hegységi vidékeken, a csillogó tengerszemek környékén is megfordultak. 
Tovább >>