Csendes csodák – Reményik Sándor (2014)

8 300 Ft

Kedvenc verseink Erdőntúlról

Csendes csodák – Reményik Sándor (2014)
Reményik Sándor Erdély szülötte, a magyar líra kiemelkedő egyénisége. Szerény életvitele, életfelfogása, a megtapasztalt élet, a család, az Istenhit, a természet szeretete, a betegség és barátságai tették azzá, akivé lett. A költeményein és könnyein át „a szépség találta meg önmagát”. Ez a szépség tette a költőt és verseit szerethetővé.

A Csendes csodák című irodalmi fotóalbumunkban bemutatjuk a költő életét, munkásságát, valamint erdélyi városait: Kolozsvárt és Nagyváradot.

Lektorálta: Dávid Gyula irodalomtörténész, Kolozsvár
Előszó: Kántor Lajos irodalomtörténész, Kolozsvár
Ajánlás: Hantz Lám Irén tanár, Kolozsvár

Elfogyott

Leírás

„Csendes csodák”

Ne várj nagy dolgot életedbe,
Kis hópelyhek az örömök,
Szitáló, halk szirom-csodák.
Rajtuk át Isten szól: jövök
.

Különös, hogy Erdély leghangosabb hatású dalnoka ez a csöndes, tartózkodó, szemérmes jellemű költő lett, de nem érthetetlen […] A költő évei nehéz évek voltak. Nehéz és küzdelmes kisebbségi évek, ezer veszéllyel és kelepcével. Azt hiszem, ebben a helyzetben senki sem tudott volna tökéletesebben viselkedni. A költői tehetség nem volt elég itt, sőt nem is volt a legfontosabb. A versekhez ember kellett, s a költő értékei emberi értékek.”(Babits Mihály)

Reményik Sándor Erdély szülötte, a magyar líra kiemelkedő egyénisége. Szerény életvitele, életfelfogása, a megtapasztalt élet, a család, az Istenhit, a természet szeretete, a betegség és barátságai tették azzá, akivé lett. A költeményein és könnyein át „a szépség találta meg önmagát”. Ez a szépség tette a kötőt és verseit szerethetővé.

Csendes csodák átélését tartotta a legfontosabb emberi életérzésnek: a mindennapok apró csodái a legszebbek, a legtitkosabbak. A szív apró kis kalapálását, a pillanatnyi csendet, az elérhető emberi vágyakat és a természet szépségeinek megismerhetőségét gondolta az igazi csodának: a halk szirom-csodákon át jelenik meg Isten, aki átsegít minden nehézségen.

Reményik Sándor „viadukt”volt: ember és ember, testvér és testvér között összekötő kapocs a költészete. Leomlottak előtte a határok: embertestvéreket keresett, akik a kisebbségi életet ugyanúgy élték meg, mint ő: bús diadalívként állta a fagyot és a hőséget. Költészete útmutatás, életparancs, program és bátorság:

Magamnak: gyötrelem, másoknak: út,
A hídépítő Istennek: dicsőség.

(Viadukt)

augusztus 30-án, Kolozsvárott született, az 1900-as évek nehéz sorsú első felében, a Trianon utáni erdélyi magyar költészet kiemelkedő alakja volt. Ő volt „az erdélyi költő” –, ahogy Németh László és Babits Mihály is nevezte őt. A Kisfaludy- és a Petőfi-Társaság tagjai sorába választotta. Több neves díjjal és elismeréssel tüntették ki: 1937-ben és 1941-ben kapott Baumgarten-díjat, 1940-ben a Corvin-lánccal jutalmazták, amely akkor a hivatalos Magyarország legnagyobb kulturális kitüntetése volt. Megkésve ugyan, de a Magyar Tudományos Akadémia Nagydíját is megkapta, amely 1941-ben, korai halála után ismerte el költői nagyságát.

További információk

ISBN

978-963-89467-5-1

Értékelések

Még nincsenek értékelések.

„Csendes csodák – Reményik Sándor (2014)” értékelése elsőként

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .